Kolika je [H+] i pH rastvora koji se dobija rastvaranjem 0,8mola NaH2PO4 i 0,3 mola Na2HPO4 u 250 cm^3 vode?Kk(H2PO4-)=7,5 x 10 (na -8) mol/dm^3
Jel imas resenje zadatka?
[H+]=2x10(-7)pH= 6,7
H2PO4- +H2O------------>HPO42- + H+
Kk={HPO42-}*{H+}/{H2PO4-}
pH=pKa+log{HPO42-}/{H2PO4-}
c(NaH2PO4)=n/V=0.8/0.25=3.2 mol/l
c(H2PO4-)=c(NaH2PO4)=3.2 mol/l
c(Na2HPO4)=n/V=0.3/0.25=1.2 mol/l
c(HPO42-)=c(Na2HPO4)=1.2 mol/l
pH={7.5*10(-8)}+log{1.2}/{3.2}
pH=7.12-0.42=6.7 a koncentracija H+ jona je jednaka
{H+}= -2ndf*log(pH)=-2ndf*log(6.7)=2*10(-7) mol/l
powered by Drupal
zadatak {H+} pH
Jel imas resenje zadatka?
[H+]=2x10(-7)pH= 6,7
[H+]=2x10(-7)
pH= 6,7
H2PO4-
H2PO4- +H2O------------>HPO42- + H+
Kk={HPO42-}*{H+}/{H2PO4-}
pH=pKa+log{HPO42-}/{H2PO4-}
c(NaH2PO4)=n/V=0.8/0.25=3.2 mol/l
c(H2PO4-)=c(NaH2PO4)=3.2 mol/l
c(Na2HPO4)=n/V=0.3/0.25=1.2 mol/l
c(HPO42-)=c(Na2HPO4)=1.2 mol/l
pH={7.5*10(-8)}+log{1.2}/{3.2}
pH=7.12-0.42=6.7 a koncentracija H+ jona je jednaka
{H+}= -2ndf*log(pH)=-2ndf*log(6.7)=2*10(-7) mol/l