Izracunati pH rastvora nastalog mesanjem 1200cm^3 rastvora HCl koncentracije 0,5mol/dm^3 i 800 cm^3 rastvora NH3 koncentracije 1mol/dm^3
NH3+HCl------------->NH4Cl
n(HCl)=c1*V1=0.5*1200*10(-3)=0.6 mol
n(NH3)=c2*V2=800*10(-3)*1==0.8 mol u visku je NH3
HCl---------------->H+ +Cl-
n(H+)=n(HCl)=0.6 mol
Vu=V1+V2=1200+800=2000 cm3
c(H+)=n(H+)/Vu=0.6/2000*10(-3)=0.3 mol/l
pri tome da je Kb= 1,8x10^-5Resenje treba da je 8,58
Kk=Kw/Kb=1*10(-14)/1.8*10(-5)=5.55*10(-10)
{H3O+}=Kk*n(kiseli oblik)/n(bazni oblik)
{H3O+}=5.55*10(-10)*0.6/0.2=1.66*10(-9) mol/l
n(NH4+)=0.6 mol
n(NH3)=0.8-0.6=0.2 mol
pH=-log{H+}=-log{1.66*10(-9)}=8.78. Mozda ti resenje nije tacno.
n(NH4+)=0.6 mol jer je odnos kiseline i soli 1:1
powered by Drupal
Puferi
NH3+HCl------------->NH4Cl
n(HCl)=c1*V1=0.5*1200*10(-3)=0.6 mol
n(NH3)=c2*V2=800*10(-3)*1==0.8 mol u visku je NH3
HCl---------------->H+ +Cl-
n(H+)=n(HCl)=0.6 mol
Vu=V1+V2=1200+800=2000 cm3
c(H+)=n(H+)/Vu=0.6/2000*10(-3)=0.3 mol/l
pri tome da je Kb=
pri tome da je Kb= 1,8x10^-5
Resenje treba da je 8,58
puferi
Kk=Kw/Kb=1*10(-14)/1.8*10(-5)=5.55*10(-10)
{H3O+}=Kk*n(kiseli oblik)/n(bazni oblik)
{H3O+}=5.55*10(-10)*0.6/0.2=1.66*10(-9) mol/l
n(NH4+)=0.6 mol
n(NH3)=0.8-0.6=0.2 mol
pH=-log{H+}=-log{1.66*10(-9)}=8.78. Mozda ti resenje nije tacno.
Puferi
Kk=Kw/Kb=1*10(-14)/1.8*10(-5)=5.55*10(-10)
{H3O+}=Kk*n(kiseli oblik)/n(bazni oblik)
{H3O+}=5.55*10(-10)*0.6/0.2=1.66*10(-9) mol/l
n(NH4+)=0.6 mol jer je odnos kiseline i soli 1:1
n(NH3)=0.8-0.6=0.2 mol
pH=-log{H+}=-log{1.66*10(-9)}=8.78. Mozda ti resenje nije tacno.