Pri sagorijevanju jednog mola nekog alkana oslobodi se 44,8 L ugljen dioksida rac.pri stand.uslovima koliko se istovremena oslobodi molova vode?
CxHy+O2----->CO2+H2O
1 mol----------22.4dm3
x mol-----------44.8dm3
x=44.8*1/22.4=2 mol CO2
n(CO2)=2 mol a to je n(C) jednako 2 . Posto je u pitanju alkan formula je C2H6 a molovi vode su jednaki 3 jer je
n(H) u alkanu je 6 atoma a u vodi je 2 atoma
broj molova vode=6/2=3 mol
powered by Drupal
organska hemija
CxHy+O2----->CO2+H2O
1 mol----------22.4dm3
x mol-----------44.8dm3
x=44.8*1/22.4=2 mol CO2
n(CO2)=2 mol a to je n(C) jednako 2 . Posto je u pitanju alkan formula je C2H6 a molovi vode su jednaki 3 jer je
n(H) u alkanu je 6 atoma a u vodi je 2 atoma
broj molova vode=6/2=3 mol