Izracunati % NaOH koji se dobije elektrolizom vodenog rastvora kuhinjske soli, ako je rastvor bio zasicen na 25 stepeni celzijusovih.
Elektroliza vodenog rastvora NaCl ide
NaCl+H2O----------->NaOH+HCl na katodi i anodi se desavaju sledece reakcije
katoda: 2H++ 2e- ----------------->H2
anoda: 2Cl- --------->Cl2+ + 2e-
R(NaCl, 25 stepeni)=36.36 g NaCl u 100g vode
n(NaCl)=m(NaCl)/Mr=36.36/58.5=0.62 mol
n(NaCl)=n(NaOH)=0.62 mol jer je odnos molova 1:1
m(NaOH)=n(NaOH)*Mr=0.62*40=24.8 g
mr=100+36.36=136.36 g
w(NaOH)=m(NaOH)/mr=24.8/136.36=0.182=18.2%
Da li na prijemnom daju rastvorljivost soli na25stepeni?
NaCl+H2O----------->NaOH+HCl
- ne nastaju li tu Na+ i Cl- ioni..nije mi baš poznato da nastane HCl kada otopim kuhinjsku sol u vodi..
Kada otopis kuhinjsku so u vodi i imas elektrode u rastvoru na katodi i anodi ce se pojaviti H+ i Cl- joni a Na+ i OH- joni ostaju u rastvoru.
powered by Drupal
Elektroliza vodenog
Elektroliza vodenog rastvora NaCl ide
NaCl+H2O----------->NaOH+HCl na katodi i anodi se desavaju sledece reakcije
katoda: 2H++ 2e- ----------------->H2
anoda: 2Cl- --------->Cl2+ + 2e-
R(NaCl, 25 stepeni)=36.36 g NaCl u 100g vode
n(NaCl)=m(NaCl)/Mr=36.36/58.5=0.62 mol
n(NaCl)=n(NaOH)=0.62 mol jer je odnos molova 1:1
m(NaOH)=n(NaOH)*Mr=0.62*40=24.8 g
mr=100+36.36=136.36 g
w(NaOH)=m(NaOH)/mr=24.8/136.36=0.182=18.2%
Da li na prijemnom daju
Da li na prijemnom daju rastvorljivost soli na25stepeni?
NaCl+H2O----------->NaOH+HCl
NaCl+H2O----------->NaOH+HCl
- ne nastaju li tu Na+ i Cl- ioni..nije mi baš poznato da nastane HCl kada otopim kuhinjsku sol u vodi..
Kada otopis kuhinjsku so u
Kada otopis kuhinjsku so u vodi i imas elektrode u rastvoru na katodi i anodi ce se pojaviti H+ i Cl- joni a Na+ i OH- joni ostaju u rastvoru.