Koliko g Na2CO3 * 12H2O je potrebno odmeriti za pripremanje 300 g rastvora masenog udela Na2CO3 w = 0,25?
w=0.25 mr=300 g
m(Na2CO3)=w*mr=300*0.25=75 g
n(Na2CO3)=m(Na2CO3)/Mr=75/106=0.707 mol
n(Na2CO3*12H2O)=n(Na2CO3)=0.707 mol
m(Na2CO3*12H2O)=n(Na2CO3*12H2O)*Mr=0.707*322=227.65 g
powered by Drupal
kristalohidrat
w=0.25 mr=300 g
m(Na2CO3)=w*mr=300*0.25=75 g
n(Na2CO3)=m(Na2CO3)/Mr=75/106=0.707 mol
n(Na2CO3*12H2O)=n(Na2CO3)=0.707 mol
m(Na2CO3*12H2O)=n(Na2CO3*12H2O)*Mr=0.707*322=227.65 g