Koliko ml rastvora koncentrovane HCl 36%, gustine 1.19 g/cm3 je potrebno za pripremanje 100 cm3 rastvora kolicinske koncentracije 0,5 mol/dm3?
V1=100 cm3 a c1=0.5 mol/l
n1=c1*V1=0.5*100*10(-3)=0.05 mol
m(HCl)=n(HCl)*Mr=0.05*36.5=1.825 g
w(HCl)=m(HCl)/mr
mr=m(HCl)/w(HCl)=1.825/0.36=5.07 g
V2=mr/ro=5.07/1.19=4.26 cm3
powered by Drupal
V1=100 cm3 a c1=0.5
V1=100 cm3 a c1=0.5 mol/l
n1=c1*V1=0.5*100*10(-3)=0.05 mol
m(HCl)=n(HCl)*Mr=0.05*36.5=1.825 g
w(HCl)=m(HCl)/mr
mr=m(HCl)/w(HCl)=1.825/0.36=5.07 g
V2=mr/ro=5.07/1.19=4.26 cm3