Izracunajte pOH i pH rastvora amonijaka koncetracije 0,1 mol/dm kubni.Smanjenje koncetracije amonijaka zbog disocijacije mozete zanemariti.Konstanta disocijacije amonijaka je 1,8 * 10 na minus 5mol/dm kubni
K={NH4+}*{OH-}/{NH3}
NH3+H2O------------>NH4+ + OH-
1.8*10(-5)=x*2/0.1
x*2=1.8*10(-5)*0.1=1.8*10(-6)
x={1.8*10(-6)}koren=1.34*10(-3) mol/l
x={OH-}=1.34*10(-3) mol/l a to je i koncentracija {NH4+} jona.
pOH=-log{OH-}=2.87
pH=14-pOH=14-2.87=11.13
dobijam koncentraciju OH jona 1,34*10 na -2
Nasla sam zadatak na internetu i resenje je tacno .Kod tebe je greska u resenju.
powered by Drupal
pOH
K={NH4+}*{OH-}/{NH3}
NH3+H2O------------>NH4+ + OH-
1.8*10(-5)=x*2/0.1
x*2=1.8*10(-5)*0.1=1.8*10(-6)
x={1.8*10(-6)}koren=1.34*10(-3) mol/l
x={OH-}=1.34*10(-3) mol/l a to je i koncentracija {NH4+} jona.
pOH=-log{OH-}=2.87
pH=14-pOH=14-2.87=11.13
dobijam koncentraciju OH
dobijam koncentraciju OH jona 1,34*10 na -2
Nasla sam zadatak na
Nasla sam zadatak na internetu i resenje je tacno .Kod tebe je greska u resenju.