Koliko grama odgovarajućeg nitrovanog proizvoda nastaje u reakciji 4 milimola fenola sa nitratnom kiselinom u višku ? ( N= 14, O=16, C=12, H=1 )
C6H5OH+HNO3---------->C6H4NO2OH+H2O
n(C6H5NO2OH):n(C6H5OH)=1:1
n(C6H4NO2OH)=n(C6H5OH)=4 mmol
m(C6H4NO2OH)=n(C6H4NO2OH)*Mr=4*10(-3)*139=0.556 g
Hvala ti za odgovor,ali vidis tu je i problem;sličan rezultat i ja dobijem,međutim nije među ponuđenim rešenjima,već 0,916 g.Zbunjola mi je sad,radim zadatke dalje,ali mi stalno u glavi kako da dođem do ovog.pozz
Izvini reakcija je pogresna
C6H5OH+3HNO3------->C6H2OH(NO2)3+3H2O
m(C6H2OH(NO2)3)=n(C6H2OH(NO2)3)*Mr=229*4*10(-3)=0.916 g
Sjajno,samo da jos proucim reakciju kako treba.Hvala
powered by Drupal
koliko grama odgovarajuceg nitrovanog proizvoda
C6H5OH+HNO3---------->C6H4NO2OH+H2O
n(C6H5NO2OH):n(C6H5OH)=1:1
n(C6H4NO2OH)=n(C6H5OH)=4 mmol
m(C6H4NO2OH)=n(C6H4NO2OH)*Mr=4*10(-3)*139=0.556 g
Hvala ti za odgovor,ali
Hvala ti za odgovor,ali vidis tu je i problem;sličan rezultat i ja dobijem,međutim nije među ponuđenim rešenjima,već 0,916 g.Zbunjola mi je sad,radim zadatke dalje,ali mi stalno u glavi kako da dođem do ovog.pozz
Izvini reakcija je
Izvini reakcija je pogresna
C6H5OH+3HNO3------->C6H2OH(NO2)3+3H2O
m(C6H2OH(NO2)3)=n(C6H2OH(NO2)3)*Mr=229*4*10(-3)=0.916 g
Sjajno,samo da jos proucim
Sjajno,samo da jos proucim reakciju kako treba.Hvala