Koliko se grama srebro-nitrata moze dobiti reakcijom 21,6 g srebra sa razblazenom azotnom kiselinom? Kako da napisem i izjednacim jednacinu za ovaj zadatak?
3Ag+ 4HNO3---------->3AgNO3+2H2O+NO
N(+5) (+3e-)------------->N(+2)/1
Ag (-1e-)-------->Ag+/3
n(AgNO3)=n(Ag)=0.2 mol
n(Ag)=m/Mr=21.6/108=0.2 mol
m(AgNO3)=n*Mr=0.2*170=34g srebronitrata
Hvala ti!
Izvini prethodna jednacina nije bila u redu pa sam je prepravila i napisala ceo postupak ispocetka
powered by Drupal
jednacina
3Ag+ 4HNO3---------->3AgNO3+2H2O+NO
N(+5) (+3e-)------------->N(+2)/1
Ag (-1e-)-------->Ag+/3
n(AgNO3)=n(Ag)=0.2 mol
n(Ag)=m/Mr=21.6/108=0.2 mol
m(AgNO3)=n*Mr=0.2*170=34g srebronitrata
Hvala ti!
Hvala ti!
Izvini prethodna jednacina
Izvini prethodna jednacina nije bila u redu pa sam je prepravila i napisala ceo postupak ispocetka