Vodonik i kiseonik su sjedinjeni u vodi u masenom odnosu 1:8. Koliko ce mililitara vode(tecno stanje)nastati iz 2g vodonika i 2g kiseonika?
2H2+O2------------>2H2O
n(O2)=m(O2)/Mr=2/32=0.0625 mol
n1(vode)=2*n(O2)=2*0.0625=0.125 mol
n(H2)=2/2=1 mol
n(H2)=n2(vode)=1 mol jer je odnos molova 2:2
m2(vode)=n2(vode)*Mr=1*18=18 g u visku je vodonik pa je masa vode jednaka
m1(vode)=n1(vode)*Mr=0.125*18=2.25 g pa je zapremina vode jednaka
V(vode0=m(vode)/ro=2.25/1=2.25 ml jer je ro(vode)=1g/ml
powered by Drupal
H2O
2H2+O2------------>2H2O
n(O2)=m(O2)/Mr=2/32=0.0625 mol
n1(vode)=2*n(O2)=2*0.0625=0.125 mol
n(H2)=2/2=1 mol
n(H2)=n2(vode)=1 mol jer je odnos molova 2:2
m2(vode)=n2(vode)*Mr=1*18=18 g u visku je vodonik pa je masa vode jednaka
m1(vode)=n1(vode)*Mr=0.125*18=2.25 g pa je zapremina vode jednaka
V(vode0=m(vode)/ro=2.25/1=2.25 ml jer je ro(vode)=1g/ml