Izracunati kolicinsku koncentraciju rastvora(mol/l) dobijenog mesanjem 100ml rastvora NaCl masene koncenracije 23,4g/mol i 300 ml rastvora koncentracije 0.2mol/l?
V1(NaCl)=100ml y=23.4 g/l jedinica za masenu koncentraciju je g/l a ne g/mol
ms=V1*y=100*10(-3)*23.4=23.40 g
n1(NaCl)=ms/Mr=23.40/58.5=0.4 mol
n2(NaCl)=V2*c=0.3*0.2=0.06 mol
nu=n1+n2=0.4+0.06=0.46 mol
Vu=300+100=400 ml
c(NaCl)=nu/Vu=0.46/0.4=1.15 mol/l
Ja sam dobila 0,25mol/l
Jeste odgovor 0.25 mol/l . Ja nisam dobro pomnozila masenu koncentraciju i zapreminu evo ispravke zadatka
ms=V*y=23.4*100*10(-3)=2.34 g
n1(HCl)=ms/Mr=2.34/58.5=0.04 mol
n2(HCl)=c*V=0.3*0.2=0.06 mol
nu=n1+n2=0.04+0.06=0.1 mol
Vu=V1+V2=300+100=400 ml
c=nu/Vu=0.1/0.4=0.25 mol/l
powered by Drupal
Kolicinska koncentracija
V1(NaCl)=100ml y=23.4 g/l jedinica za masenu koncentraciju je g/l a ne g/mol
ms=V1*y=100*10(-3)*23.4=23.40 g
n1(NaCl)=ms/Mr=23.40/58.5=0.4 mol
n2(NaCl)=V2*c=0.3*0.2=0.06 mol
nu=n1+n2=0.4+0.06=0.46 mol
Vu=300+100=400 ml
c(NaCl)=nu/Vu=0.46/0.4=1.15 mol/l
Ja sam dobila 0,25mol/l
Ja sam dobila 0,25mol/l
Jeste odgovor 0.25 mol/l .
Jeste odgovor 0.25 mol/l . Ja nisam dobro pomnozila masenu koncentraciju i zapreminu evo ispravke zadatka
ms=V*y=23.4*100*10(-3)=2.34 g
n1(HCl)=ms/Mr=2.34/58.5=0.04 mol
n2(HCl)=c*V=0.3*0.2=0.06 mol
nu=n1+n2=0.04+0.06=0.1 mol
Vu=V1+V2=300+100=400 ml
c=nu/Vu=0.1/0.4=0.25 mol/l