Kako se radi???
Sagorevanjem odredjene kolicine nekog ugljovodonika dobije se 0.88 g CO2 i 0.45 g H2O. Koja je njegova empirijska formula?
CnH2n+2+O2---------->CO2+H2O
m(CO2)=0.88 g a m(H2O)=0.45 g
n(CO2)=m(CO2)/Mr=0.88/44=0.02 mol
n(H2O)=m(H2O)/Mr=0.45/18=0.025 mol
n(C)=n(CO2)=0.02 mol
n(H)=2*n(H2O)=0.025*2=0.05 mol
n(C):n(H)=0.02:0.05/*2
n(C):n(H)=0.04:0.1/*100
n(C):n(H)=4:10 i formula alkana je C4H10 i to je butan.
u knjizi pise da je odgovor C2H5
Jeste C2H5 jer je to empirijska formula ali sam ja napisala formulu alkana.
ok hvala
powered by Drupal
Ugljovodonici
CnH2n+2+O2---------->CO2+H2O
m(CO2)=0.88 g a m(H2O)=0.45 g
n(CO2)=m(CO2)/Mr=0.88/44=0.02 mol
n(H2O)=m(H2O)/Mr=0.45/18=0.025 mol
n(C)=n(CO2)=0.02 mol
n(H)=2*n(H2O)=0.025*2=0.05 mol
n(C):n(H)=0.02:0.05/*2
n(C):n(H)=0.04:0.1/*100
n(C):n(H)=4:10 i formula alkana je C4H10 i to je butan.
u knjizi pise da je odgovor
u knjizi pise da je odgovor C2H5
Jeste C2H5 jer je to
Jeste C2H5 jer je to empirijska formula ali sam ja napisala formulu alkana.
ok hvala
ok hvala