Koliko grama vinil-hlorida nastaje dejstvom 7,3 g hlorovodonika na etin (acetilen)?
HCl+C2H2------------->CH2=CHCl
m(HCl0=7.3 g
n(HCl)=m(HCl)/Mr=7.3/36.5=0.2 mol
n(HCl)"n(vinil-hlorida)=1:1
n(vinil-hlorida)=n(HCl)=0.2 mol
m(vinil-hlorida)=n(vinil-hlorida)*Mr=0.2*62.5=12.5 g
powered by Drupal
Vinil hlorid
HCl+C2H2------------->CH2=CHCl
m(HCl0=7.3 g
n(HCl)=m(HCl)/Mr=7.3/36.5=0.2 mol
n(HCl)"n(vinil-hlorida)=1:1
n(vinil-hlorida)=n(HCl)=0.2 mol
m(vinil-hlorida)=n(vinil-hlorida)*Mr=0.2*62.5=12.5 g