Izracunaj kolicinsku koncentraciju rastvora HCl mase 100 g koji sadrzi 36 g HCl. Gustina rastvora je 1,18 g/cm3
mr=100 g m(HCl)=36 g ro=1.18 g/cm3
V=mr/ro=100/1.18=84.74 cm3
n(HCl)=m(HCl)/Mr=36/36.5=0.986 mol
c(HCl)=n(HCl)/V=0.986/84.74*10(-3)=11.64 mol/l
powered by Drupal
kolicinska koncentracija HCl
mr=100 g m(HCl)=36 g ro=1.18 g/cm3
V=mr/ro=100/1.18=84.74 cm3
n(HCl)=m(HCl)/Mr=36/36.5=0.986 mol
c(HCl)=n(HCl)/V=0.986/84.74*10(-3)=11.64 mol/l